Poradíme vám ako vybrať správnu podlahu na terasu

Terasa by nemala chýbať pri žiadnom dome, alebo chate. Tento priestor využijete hlavne v lete, a to na opekačky s priateľmi, či poobedňajší relax. Terasu si môžete samozrejme aj zakryť, a tak vám poslúži aj počas zimy. Vo všetkých prípadoch, je však jej dôležitou súčasťou podlaha. Ak chcete, aby vám vydržala roky, bola praktická a aj dobre vyzerala, zabudnite na klasické podlahy do interiéru.

Terasa s drevenou podlahou v horách
 
Najlepším riešením na podlahu sú terasové dosky. Sú vyrobené z odolných druhov dreva. Najčastejšie sa využíva severský a červený smrek, alebo borovica. Ďalšou výhodou je spôsob sušenia. Dosky sú sušené prirodzene a do sušičky idú len na krátky čas, vďaka tomu si zachovávajú miernu vlhkosť, ktorá sa pohybuje okolo štrnástich percent. Tento údaj je veľmi dôležitý. Ak by ste do exteriéru umiestnili stopercentne vysušené drevo, mohlo by začať praskať, alebo sa krútiť. Tieto javy spôsobuje najmä vzdušná vlhkosť.

Terasové dosky majú aj špeciálne upravený povrch. Môžete si vybrať medzi viacerými úpravami.  Prvou sú drobné drážky, ktoré fungujú ako protišmyková vrstva. Tú oceníte najmä vtedy, ak podlaha zmokne, alebo sa vám na ňu niečo vyleje. Po tomto povrchu môžete pokojne chodiť i naboso, pretože je veľmi príjemný. Dosky môžu byť taktiež hladké. Pokiaľ si potrpíte na dizajn, môžete si nechať vyrobiť špeciálne kefované drevo. Jeho povrch je opracovaný tak, že pôsobí starým dojmom.

Terasa s výhľadom na jazero
 
Pri montáži podlahy dávajte pozor na ich správne rozmiestnenie. To znamená, že by sa medzi jednotlivými doskami mali nachádzať minimálne tri a maximálne desať milimetrové škáry. Jednotlivé dosky k sebe pripevníte pomocou montážnych skrutiek.
Terasové dosky môžete využiť nie len na terase, ale taktiež v altánkoch, na tvorbu záhradných chodníkov, alebo mostíkov. keďže sa toto drevo bude nachádzať v exteriéri, nemali by ste zabudnúť na jeho pravidelnú impregnáciu.